Słownik Biograficzny Ziemi Jeleniogórskiej

Wstęp
Słownik Biograficzny Ziemi Jeleniogórskiej

Słownik Biograficzny Ziemi Jeleniogórskiej

Dzieje Ziemi Jeleniogórskiej, mimo, że wielokulturowe, burzliwe i pozornie znane to jednak do dnia dzisiejszego są się mocno odpersonalizowane. Trudno jest zapewne przeciętnemu mieszkańcowi Kotliny Jeleniogórskiej wskazać nazwiska wielu osób znanych i związanych z tym terenem, zwłaszcza jeśli sięgnąć w czasy dawniejsze.

Historycy i krajoznawcy znają przebiegi linii tramwajowych, przeszłość zakładów przemysłowych, historię poszczególnych budynków, kolejne etapy życia łańcuchów górskich czy poszczególnych dróg rzecznych. Bardzo słabo znana jest natomiast historia ludzi, mających wpływ na charakter i znaczenie tych terenów. Niniejszy słownik biograficzny stanowi pierwsze tego typu przedsięwzięcie w odniesieniu do Ziemi Jeleniogórskiej. Jest próbą przypomnienia tych osób lub może nawet wyrazem starań aby zapobiec zapomnieniu o nich. Ma również w swoisty sposób pokazać, że obok niekwestionowanego bogactwa naturalnego kotlina jeleniogórska była ojczyzną wielu ciekawych, znaczących i wartościowych ludzi. Przekonać, że nie tylko w metropoliach, miejscach oddalonych, znanych z podręczników historii działali i żyli ludzie wybitni.

Słownik Biograficzny Ziemi Jeleniogórskiej zawiera biogramy zamknięte, czyli dotyczące osób już nieżyjących. Prezentuje postaci od pierwszych świadków na dokumentach średniowiecznych aż po żyjących nam współcześnie, bez względu na przynależność narodową, czy religijną. Geograficznie słownik ogranicza się do terenu Kotliny Jeleniogórskiej. Z założenia nie jest księgą honorową, zatem kryterium doboru nie stają się zasługi danej osoby, lub nie tylko zasługi. Istotne jest aby słownik prezentował losy tych osób, które poprzez swoje życie i działalność wpłynęły na kształt Ziemi Jeleniogórskiej, które czasowo przebywały na tym terenie, których pobyt tutaj wpłynął na dalsze ich życie, które w swoim życiu osiągnęły sukces albo stały się powszechnie znane, rozpoznawalne czy szanowane.

Forma biogramu jest w dużym stopniu dowolna i zależna od autora. Dopuszczalne są zarówno lakoniczne noty biograficzne jak i bogate formy eseju. Wymogiem jest umieszczenie bibliografii załącznikowej ze wskazaniem źródeł archiwalnych i drukowanych.

Prezentacja życia bohaterów słownika z założenia ma nie być oceną, akceptowane są opinie cytowane za autorami opracowań lub osób znających przedstawianą postać. Wśród autorów biogramów znaleźli się zawodowi historycy, historycy kultury, krajoznawcy, amatorzy, rodzina, nie ma w tym względzie ograniczeń, uwaga koncentruje się jedynie na jakości i rzetelności.

Słownik Biograficzny Ziemi Jeleniogórskiej to przede wszystkim słownik udostępniany on-line. Forma internetowa daje więc możliwość ciągłej aktualizacji, poprawek, udoskonalania czy uzupełniania chociażby materiałem ilustracyjnym. Dzięki tym możliwościom prezentowana publikacja może mieć charakter przedsięwzięcia bez wyznaczonego czasowo zakończenia. Interaktywność formy udostępniania słownika biograficznego umożliwia współpracę z czytelnikami, zainteresowanymi historią regionu, amatorami, badaczami czy zwyczajnie bliskimi tych ludzi, których biogramy można w nim odnaleźć. W związku z tym redakcja Słownika Biograficznego Ziemi Jeleniogórskiej oraz autorzy biogramów stale liczą na krytyczne uwagi czytelników, na pomoc, czy sygnały sympatii i wsparcia w kontynuacji dzieła. Słownik z założenia jest dziełem otwartym i pojemnym, dlatego wszyscy zainteresowani są zaproszeni do współpracy.

Dotychczas powstanie i rozwój Słownika Biograficznego Ziemi Jeleniogórskiej wspierał finansowo Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Joanna Jagodzińska
Grodzka Biblioteka Publiczna w Jeleniej Górze




Słownik Biograficzny Ziemi Jeleniogórskiej Słownik Biograficzny Ziemi Jeleniogórskiej
© Grodzka Biblioteka Publiczna 2006-2007
Jelenia Góra