Henryk Szymczak
ur. 18 grudnia 1938, Rychtal
zm. 19 marca 2003, Jelenia Góra
Słownik Biograficzny Ziemi Jeleniogórskiej

muzealnik

Henryk Szymczak

Rodzice: Maria i Leon (rolnicy)

Wykształcenie:
Technikum Pocztowe we Wrocławiu
Etnografia - na Uniwersytecie Wrocławskim
Podyplomowe Studium Muzealnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie

Rodzina:
żona - Urszula
2 synów: Tomasz i Paweł

Wspaniały człowiek, świetny szef, znawca sztuki. Zgromadził w jeleniogórskim muzeum spuściznę artystyczną światowej sławy grafika Józefa Gielniaka. Zainicjował i był organizatorem oraz Sekretarzem Konkursu Graficznego im. Józefa Gielniaka (do dziś jest organizowany przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, ma charakter światowy – biorą w nim udział artyści z całego świata). Był twórcą kolekcji dzieł Wlastimila Hofmana. W latach, kiedy był dyrektorem jeleniogórskiego muzeum, rozrosła się do znaczących rozmiarów i nabrała wielkiego znaczenia kolekcja szkła artystycznego i powstała stała wystawa szkła. Muzeum Okręgowe nabrało ponadregionalnego znaczenia, powstały działy: szkła artystycznego, sztuki, etnografii, naukowo-oświatowy i pracownia konserwacji zbiorów muzealnych, przyłączono jako oddział Muzeum-Zamek w Bolkowie. Powstało jako oddział Muzeum Walki i Pracy, na którego bazie istnieje dziś Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego – obecny oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Ówczesne Muzeum Okręgowe pełniło merytoryczny nadzór nad muzeami w województwie jeleniogórskim.

Był pomysłodawcą i autorem wielu wystaw. Dużo pisał. Wydał m.in. "Listy Józefa Gielniaka do przyjaciół" (z Józefem Gielniakiem znał się osobiście).

Galerię „Feliks” prowadził wspólnie z żoną, która obecnie kontynuuje dzieło męża.

Miał wielu przyjaciół, wielu z kręgów sztuki – artystów, kolekcjonerów. Był cenionym znawcą sztuki i kolekcjonerem.

Ciężko chorował i dzielnie walczył z chorobą. Zmarł 19 marca 2003 roku, pochowany został na starym Cmentarzu Komunalnym przy ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze.

Wspominamy Go często i bardzo dobrze, na to zasługuje! Wielu z nas nauczył pracować w muzeum i sprawił, że pokochaliśmy to miejsce, które stało się drugim domem.

Romuald Witczak - Jego Przyjaciel (przyjaźnili się od lat szkolnych i obaj zamieszkali w Jeleniej Górze), tak wspomina Pana Henryka:
... "Był perfekcjonistą. Nie znosił pozorowania (...) Na ogólną bylejakość reagował gniewem, pod koniec życia sarkazmem, w który z czasem zamienił się Jego zawsze dobry humor. Chętnie przebywał w gronie doborowych przyjaciół, którzy – w większości – dzielili jego kolekcjonerską pasję".

Praca
  • Muzeum Regionalne w Jeleniej Górze 1.10.1962 - 31.08.1967 (starszy asystent);
  • Wrocławskie Wydawnictwo Prasowe RSW "Prasa-Książka-Ruch" 1.09.1967-15.01.1969 - dziennikarz "NOWIN JELENIOGÓRSKICH";
  • Muzeum Regionalne (od 1975 r. zmiana nazwy na Okręgowe) 15.01.1969-30.04.1984, w tym okresie: kierownik muzeum do 31.08.1975, od 1.09.1975 - dyrektor muzeum)
  • Galeria Sztuki Współczesnej w Jeleniej Górze kierownik galerii 1.03.1984 - 7.09.1992 (rozpoczął pracę w galerii, wykorzystując urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia pracy w muzeum); następnie właściciel w/w Galerii, która otrzymała nazwę "Feliks".

Jolanta Staszak


Henryk Szymczak
Henryk Szymczak
Henryk Szymczak
Słownik Biograficzny Ziemi Jeleniogórskiej © Grodzka Biblioteka Publiczna 2006
Jelenia Góra